Anasayfa / Reklam / Başarısız Bir Reklam Örneği: Zara’lı Erpiliç Reklamı
Başarısız Bir Reklam Örneği: Zara’lı Erpiliç Reklamı

Başarısız Bir Reklam Örneği: Zara’lı Erpiliç Reklamı

 Malum Ramazan ayındayız. Tematik reklam gerçeğiyle yüzleştiğimiz, çok fazla reklama maruz kaldığımız bir dönem. Yiyecek içecek reklamları, çeşit çeşit markaların dilinde ramazan temaları… Tamam, iyi, hoş. Tüketiciyi en hızlı ve kolay yakalamanın dönemidir bu dönem.

 Velhasıl ben de geçenlerde televizyonda Erpiliç reklamına denk geldim, hani şu Zara’nın oynadığı, tüketiciye “Her piliç Erpiliç değildir” dediği reklam. Yeni bir ürün tanıtılıyor reklamda özlenen, tescilli, sağlıklı olduğu vaat edilen Kuru Yolum Tavuğu. E mizanpaj, şarkı sözü de buna uyarlanmış ama başarılı olmamış. Reklam bitiyor kafa karışıklığı bitmiyor. Neydi burada verilmek istenen mesaj? Kaç kişi “Kuru Yolum Tavuk” nedir anladı? Ya da kaç kişi tescilli bu ürünü biliyordu da özlediği için satın alacak duruma geldi?

 Açıkçası, reklamda Zara gölgeler içinde assolist edasında belirdiğinde ilk intibaa bir halı reklamı olacağı yönündeydi derken kızarmış piliç ve assolistliği bir kenara bırakmış adeta -bizlerden biri- olan Zara mutfakta beliriverince “Tamam” dedim. Hemen sonrasında da son dönemde reklamlarda Zara’yı ne kadar sık gördüğümü anımsadım. Zara, Albeni satın alan kesim için mi bir idoldür yoksa Erpiliç mi? İşte bir kafa karışıklığı daha.

Reklam:

Yazar: Büşra Ulu

Büşra Ulu Hakkında

Anadolu üniversitesi reklamcılık ve halkla ilişkiler mezunuyum. Reklam dolu hayatıma sosyal medyanın penceresinden bakmayı seviyorum. Her durumu biraz vintage biraz retro tarzıyla bütünleştirmekte ise üstüme yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top