Anasayfa / Arşiv / Tumblr – Tambılır – Tambeler – Tümbölör
Tumblr – Tambılır – Tambeler – Tümbölör

Tumblr – Tambılır – Tambeler – Tümbölör

Tambılır, tumbılır, tambeler, tümbölör… Derin bir nefes alın ve kulağınıza hoş geleni seçin.

Blog ve mikro-blog arasında kalan bu sistemi duymadıysanız eğer sağ üst köşedeki “x”e tıklayıp, Facebook’ta balonları patlatmaya devam edebilirsiniz. Duyup da merak edenler ve “nasıl kullanacağız?” diye soranlar için kendi çapımda bir inceleme sunacağım sizlere.

Tumblr Nedir?

Tumblr benzerlerinden çok daha basit bir ara yüze sahip, hızlı ve fonksiyonel bir blog sistemidir. David Karp tarafından 2007 yılının Şubat ayında kurulmuştur. Şu an itibariyle 92.1 milyon blog, 42 milyar gönderi, 150 çalışan ve 12 farklı dil seçeneği bulunan bir sistem. Rakamlardan ne kadar büyük bir blog sistemi olduğunu kestirmek güç olmasa gerek. Bunları destekleyen bir bilgi olarak da, Tumblr’ın sayfa tıklanma sayısında WordPress’i geçtiğini söyleyebilirim. Android ve iOS üzerinden de blog yönetiminizi sağlayabiliyor olmamız bir diğer pozitif yönü.

Negatif bir özellik olarak şunu söyleyebilirim ki, sık paylaşım yapıldığı için ana sayfanız gereksiz paylaşımların olduğu bir çöplüğe dönebiliyor. Bu yüzden takip ettiğiniz kişileri doğru seçmenizi öneririm.

Nasıl Üye Olurum?

Tumblr’ın sayfasına girdiğimizde sağ üst köşede “Kaydol” butonuna tıklayarak üyelik işlemine başlıyoruz. Her sistemde olduğu gibi burada da bizden bir e-mail, şifre ve kullanıcı adı istiyor. Kullanıcı adımız aynı zamanda bizim Tumblr adresimiz olacak. Örneğin, kullanıcı adınız “yaraligenc” ise, URL’niz yaraligenc.tumblr.com olacaktır. Seçeceğiniz kullanıcı adına fazla takılmanıza gerek yok çünkü daha sonra değiştirme şansımız oluyor.

Üyelik işlemlerimizi tamamlayıp giriş yaptıktan sonra bize takip edebileceğimiz blogları önermek için ilgi alanlarımızı soruyor. Ardından da tanıdığımız kişileri bulmamıza yardımcı olmak adına Facebook ve Gmail hesaplarımızı tanıtabiliyoruz.

Dashboard

Dashboard Tumblr’da ana sayfanın bir diğer adıdır. Takip ettiğimiz blogların akışı dashboardumuza düşüyor. Sisteme giriş yaptığımızda karşımıza 7 farklı gönderi yöntemi çıkıyor.

thumblr2

Metin: Düz bir metin yazabileceğimiz gönderi yöntemi. Fotoğraf ekleme imkanı vermesinin yanında HTML tabanlı gönderiler de oluşturabiliyoruz.

Fotoğraf: Maksimum 10 tane fotoğraf ekleyip, açıklama girebileceğimiz bir gönderi yöntemi. Fotoğraflarımızı bilgisayardan seçebilme ve URL verme imkanı tanıyor.

Alıntı: Yazı başlığı ve ana metinden oluşan gönderi yöntemi. Çalıntı yapmadan tırnak içinde paylaşımlar yapmak sizi basit göstermeyecektir.

Bağlantı: Başlık, URL ve açıklamayla link paylaşabiliyoruz.

Diyalog: Bir sohbet pasajını paylaşmak için kullanılıyor.

thumblr3

Ses: Bir tek ses dosyasını farklı yöntemlerle gönderebiliyoruz. Bilgisayarımızdan yükleyebilir, URL ekleyebilir ve istediğimiz parçayı arama yapıp, bulup, paylaşabiliriz.

thumblr4

Video: Günlük 5 dakika ve dosya başına 100 MB kullanım hakkımız var. İstersek de embed kodu veya URL ekleyebiliyoruz.

Beğen & Yeniden Blogla

Birisi gönderinizi çok sever ve paylaşmak isterse bunu “yeniden blog”layabilir. Böylece gönderiniz dashboardunda paylaşılmış ve takipçileri sizi görmüş olur. Paylaşmak yerine sadece “beğen”ebiliyoruz da. Gönderinin kaç kişi tarafından beğenildiği veya yeniden bloglandığı görüntülenebiliyor.

thumblr5

Temalar

thumblr6Tumblr bize tema seçiminde birçok alternatif sunuyor. Blogu kullanım amacınıza göre tercihte bulunabiliyor ve değişiklikler yapabiliyoruz. Temalar konusunda en büyük artısı ise HTML kodları üzerinde değişiklik yapabiliyor olmamız. Fakat tahmin edeceğiniz gibi, göze hoş gelen temaların çoğu ücretlendirilmiş durumda.

Sonuç olarak şunu söylemek gerekir ki; sektörel veya kişisel bazlı olsun mutlaka kullanılması gereken bir sosyal ağ sistemi Tumblr. Kullandıkça alışkanlık yaratacağına ve sempati kazandıracağına emin olabilirsiniz.

Oğuzhan Yılmaz Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden yavaş yavaş mezun oldu. Baktı ki sosyal medya ve bileşenlerinden keyif alıyor, bu alanda uzmanlaşmaya yöneldi. Sosyal medya uzmanı, Blog yazarı ve Kreatif şahsına münhasır bir insan.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top